15. května 2019

Forget-me-not...

FORGET-ME-NOT...( pomněnka lesní)Moje nej nej nejoblíbenější květina. Vždycky podléhám její něžné kráse a neznám něžnější kytičku.
Její blankytně modrá barva připomíná nebe a mění se od vybledlé až po téměř fialovou, podle toho, kde a v jaké půdě kytička roste. Její žlutý střed zase připomíná slunce. Dokonalý jemný kvítek bez jediné vady na kráse. 

V lese vytváří modroučké koláče a rozsvěcuje okolní zeleň. 
Miluji ji jak v přírodě, tak doma ve váze.
Mám ráda pomněnkové hrníčky po babičce. Dceřiny první náušnice byly také ve tvaru pomněnky, jak jinak. 
Celá rodina máme "pomněnkové oči" :-)
Puget z pomněnek jsem chtěla mít i na svatbě...
Bohužel v tu dobu nebyly k mání. 
Možná existuje i pomněnková tapeta na zeď. :-) Nevím, zatím jsem ji neobjevila. Ale dovedu si ji představit v dívčím pokojíku. Vy ne? 
A k tomu světle modré lněné povlečení,...
Jé to by se tvořilo. 

Nechám se unášet pomněnkovým sněním a vám přeji krásný pomněnkově modrý den bez mráčků! 

Martina 


Vytrvalá, 20 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha vystoupavá, větvená, hustě chlupatá. Přízemní listová růžice vyvinuta až po odkvětu, listy dlouze řapíkaté, eliptické až obvejčité, na bázi čepel sbíhavá. Lodyžní listy přisedlé, vejčité, eliptické nebo obvejčité, chlupaté. Vijany mnohokvěté, bez listenů. Kalich zvonkovitý, s háčkovitými chlupy, kališní cípy dlouhé více než ½ délky kalicha. Květy 5 až 8 mm v průměru, světle modré. Kvete v V až VI.


Pinterest

Něžnost sama ( Pinterest)

3 komentáře:

  1. Dobrý den,
    tak tohle je opravdová pecka, jsem profesionální tater a dokážu ocenit pěkné dílo. V poslední době jsou trendy používat přírodní motivy, tady se o tom píše v diskuzích. Je vidět, že se lidi o v posledních dnech dost zajímavý, není divu dle toho, co se děje venku... :(

    OdpovědětVymazat

Budu ráda, když mi zanecháte jakýkoli vzkaz nebo komentář. Samozřejmě také ráda kdykoli odpovím na vaše dotazy.